Weryfikacja pracy zdalnej – aplikacja czy detektyw?
Grupa Detektywistyczna ALERT wesprze we zmaganiach z nieuczciwymi pracownikami.
Kolejny raz dochodzi do zmiany przepisów Kodeksu pracy. Od czasu wielkiej nowelizacji w 1996 r. było ich już kilkadziesiąt. Ta obecna stanowi odpowiedź na wyzwanie rynku pracy i dlatego na pewno jest doniosła i niezbędna. Najważniejszą nowością jest niewątpliwie prawo pracownika do okazjonalnej pracy zdalnej, której wymiar wynosi 24 dni w ciągu roku. Tym samym aspekt dotyczący telepracy, został wprost uregulowany w Kodeksie pracy, a to oznacza, że nie będzie już przestrzeni do stawiania pracy na odległość poza przepisami prawa. Druga rewolucyjna wręcz zmiana, przyznaje pracodawcom prawo do kontroli trzeźwości pracowników i obecności narkotyków w ich organizmach. Po raz pierwszy w historii polskiego prawodawstwa przyznano pracodawcom prawo do kontroli obecności substancji psychotropowych i środków odurzających, które w ustawie niezbyt zręcznie nazwano „substancjami działającymi podobnie do alkoholu”. Omawiana nowelizacja może zatem odegrać ogromną rolę w tworzeniu bezpiecznego środowiska pracy, ale i niewątpliwie wygeneruje w związku z tym problemy, na których antidotum, nie da się znaleźć już dziś i opisać w przepisach, a których konieczność realizacji przyniesie samo życie w związku z tymi zmianami. O niektórych z nich, które są stałe i niezmienne od dawna pisaliśmy już na naszym blogu w dobie pandemii koronawirusa (vis: https://grupa-alert.pl/koronawirus-sledztwo-w-maseczce-.html ) okresie który wymusił na wielu przedsiębiorstwach zdalny system pracy, wtedy jeszcze nie uregulowany prawnie tak szczegółowo jak dziś. I choć w wielu okolicznościach można skutecznie rozliczyć pracownika z wykonanych zadań (choćby poprzez zdalną kontrolę elektroniczno – wizyjną), to są jednak obszary gdzie nadzór nad pracownikami jest znacznie utrudniony, a niekiedy wręcz niemożliwy do wykonania. I tu z pomocą może przyjść właśnie prywatny detektyw, który może okazać się jedynym „środkiem do skutecznej weryfikacji” nieuczciwych pracowników.
Aplikacja czy prywatny detektyw? Kto lepiej zweryfikuje pracę zdalną?
„Częsta kontrola najlepszą formą zaufania” – to cytat, który nie kojarzy się wszystkim dobrze, a zwłaszcza pracownikom, którzy niekonieczne chcą dawać z siebie tyle ile powinni. Za to oczekują od pracodawcy często więcej niż im się należy. Konflikt interesów? Z pewnością, ale prywatny detektyw nie jest od oceny i rozliczania, tylko od ustalania faktów dla Zleceniodawcy. Na rynku powstało i jest do dyspozycji wiele systemów elektronicznej kontroli pracy. Rozbudowane aplikacje umożliwiają monitoring pracowników poprzez urządzenia firmowe którym im powierzono. Zapewniają one dostęp od kilku do kilkudziesięciu możliwych raportów, które pozwalają w szczegółowy sposób, przeanalizować aktywność pracowników. Sprawdzić ich lokalizacje, aplikacje i strony internetowe, z których najczęściej korzystają oraz godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy. Jak będzie z kontrolą trzeźwości na odległość? Pewnie i to da się zrealizować z czasem zdalnie 😉. Jednak jak pokazuje nasze doświadczenie zawodowe najskuteczniej omijanie kontroli oraz procedur wewnętrznych i systemów weryfikacji udaje się nieuczciwym pracownikom, którzy swój brak lojalności wobec firmy i jej zasadom przejawiają również w tradycyjnym systemie pracy. Wobec takich pracowników - kontestujących powinności i obowiązki względem firmy, w której pracują na nic mogą zdać się wszelkie systemy kontroli i zabezpieczeń, a jedyną pomocą może okazać się profesjonalna firma detektywistyczna. Po za tym zaawansowane systemy kontroli elektronicznej posiadają głównie duże przedsiębiorstwa i korporacje. Małe i średnie firmy z reguły nie będą dysponować takimi narzędziami i tu z pomocą może przyjść właśnie taki podmiot jak Grupa Detektywistyczna ALERT - nie zwlekaj zatem:
Zadzwoń !
Wysłuchamy Cię, porozmawiamy szczerze i doradzimy co zrobić. Jeżeli Twój problem ocenimy jako przedwczesne obawy, powiemy Ci o tym i zarekomendujemy dalsze kroki. A jeżeli uznamy, że sprawa jest poważna, pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję i wesprzemy w działaniach. Potrafimy zidentyfikować i rozpracować nawet najbardziej zagmatwane „modus operandi” oszustów i cwaniaków. Nie ma sytuacji bez wyjścia, ale każda trudna wymaga rzetelnej oceny, analizy oraz fachowego wsparcia - Koordynator Agencji Detektywistycznej ALERT czeka na kontakt, by Ci pomóc:
Tel.: +48 690 343 345 ; e-mail: kontakt@grupa-alert.pl siedziba: ul.Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa
Znana sentencja łacińska mówi: "fide, sed cui, vide" czyli ... ufaj, ale bacz, komu ufasz ...
Wojciech Szczurek
Detektyw Koordynator Operacyjny Grupy ALERT