Koronawirus - śledztwo w maseczce ...

  • Koronawirus a śledztwo.

    Koronawirus a śledztwo.

Kontrola pracy zdalnej - metody i techniki prywatnego detektywa na czas pandemii.

Praca zdalna jest określona w Kodeksie Pracy jako telepraca. Ta forma zatrudnienia polega na wykonywaniu zawodowych obowiązków z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi telekomunikacyjnych: internetu, telefonii komórkowej, systemów wymiany danych. Sama praca wykonywana jest poza siedzibą firmy, a jej wyniki przesyłane są przełożonemu drogą elektroniczną. System pracy zdalnej jest dla wielu pracodawców jednak nieco kontrowersyjny. Ponieważ samodzielna praca w domu bez stałego, fizycznego nadzoru przełożonego może stwarzać ryzyko niewłaściwego wykorzystywania czasu pracy i generować nieuczciwe zachowania pracowników wobec pracodawców. Pandemia koronawirusa wymusiła na wielu przedsiębiorstwach taki właśnie system pracy. I choć w wielu przypadkach można skutecznie rozliczyć pracownika z wykonanych zadań (choćby poprzez zdalną kontrolę elektroniczno – wizyjną), to są jednak obszary gdzie nadzór nad pracownikami jest znacznie utrudniony, a niekiedy nawet niemożliwy do wykonania. I tu z pomocą może przyjść właśnie detektyw, który nawet po zarządzonym lockdownie może wykonywać swoje czynności, przemieszczać się i pomimo wprowadzonych obostrzeń realizować zlecenia swoich klientów w tym audytu i kontroli pracowników.

Koronawirus – śledztwo detektywistyczne w maseczce …

Tytułowe śledztwo w maseczce (choć przecież faktycznie tak realizowane) stanowi również niemałe niedogodności, bo przecież osoba z zasłoniętą twarzą jest trudniejsza do identyfikacji, choćby tak zwanego w żargonie zawodowym podjęcia jej pod obserwację dynamiczną. Opustoszałe w wyniku lockdownu ulice, obowiązkowy dystans oraz brak możliwości zastosowania technik śledczych, które byłyby możliwe w normalnych warunkach znacznie utrudniają detektywom prowadzenie działań. Ale jak to w życiu bywa, dla każdego nowego utrudnienia, problemu znajdują się nowe rozwiązania. Zespoły Obserwacyjne i Operacyjne Grupy Alert wypracowały nowe techniki i metody pracy, właśnie na czas pandemii. Bo życie nie zna próżni, a sytuacje związane z obostrzeniami, zakazami, brakiem skutecznej weryfikacji i innymi utrudnieniami generują też nowe „modus operandi” przestępców i oszustów, których pomimo zakrytych twarzy i innych kamuflaży pod przykrywką epidemii i stosowanych „sztuczek” należy doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości.

Jakie trudności w pracy detektywa pojawiły się razem z epidemią? Napiszcie o nich, opowiedzcie o sytuacjach, z którymi przyszło się Wam zmierzyć. 

Wojciech Szczurek
 Detektyw Koordynator Operacyjny Grupy ALERT

 

Dodaj komentarz
Partnerzy
    • Polskie Stowarzyszenie Licencjonowanych Detektywów