Agencja Detektywistyczna ALERT alarmuje o zagrożeniach w Internecie!

  • Agencja Detektywistyczna ALERT ostrzega przed zagrożeniami w Internecie.

    Niebezpieczne Internetowe Challeng-e.

Agencja Detektywistyczna ALERT alarmuje o zagrożeniach w Internecie!

Do napisania niniejszego bloga zainspirował nas inny blog jaki ukazał się pod koniec lipca br. na platformie pod nazwą „AntyWeb” (o technologiach takich jak smartfony, komputery czy Internet) autorstwa Błażeja Wojciechowskiego [1] oraz permanentne zainteresowanie Grupy Detektywistycznej ALERT realizowane poprzez działania prowadzone na bazie tzw. „OSINT-u” (ang. Open Source Intelligence), „białego wywiadu” opartego o metodę pozyskiwania informacji poprzez odpowiednie narzędzia informatyczne ze źródeł m.in. takich, jak środki masowego przekazu, social-media, itp. oraz dokonywanie ich kwerendy w celu pozyskiwania informacji i wiedzy o najnowszych zagrożeniach cyberprzestępczością. To nie pierwszy już raz kiedy zajmujemy się przemocą stosowaną przy pomocy Internetu, pisaliśmy już o tzw. przestępstwie SEXTORTION-u polegającego na zmuszaniu kogoś do określonego zachowania, wykorzystując do szantażu kompromitujące materiały o charakterze seksualnym – vis: https://grupa-alert.pl/sextortion-oraz-sexting-czyli-jak-blyskawicznie-stracic-twarz-reputacje-i-pieniadze.html czy też DEEPFAK-u - metodzie przerabiania wideo i zdjęć tak, aby znajdującą się na fotosie lub nagraniu osobę (przeważnie filmu porno lub innej kompromitującej treści) zastępować inną, z reguły twarzą zastraszanej ofiary – vis: https://grupa-alert.pl/deepfake-metoda-przerabiania-wideo-w-niecnych-celach.html.

Wirtualne wyzwania, które prowadzą do realnych tragedii.

Tym czasem jak pisze we wspomnianym już blogu Błażej Wojciechowski w Internecie pojawiły się inne, nowe zagrożenia. Co do zasady tak zwane „Challenge internetowe” to zabawny content, który z zamysłu ma umilać czas i dostarczać rozrywki. Niestety, obok tych, które mają bawić pojawiły się również niebezpieczne zjawiska, które niosą za sobą poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa ludzi. Jednym z takich są internetowe wyzwania, które zdobywają popularność w sieci, często przyciągając uwagę głównie młodzieży. Do niektórych z nich należą niebezpieczne internetowe challenge, które budzą bardzo duże obawy i zastrzeżenia, ponieważ wywołują tragiczne skutki, w tym nawet śmierć uczestników. Nie będziemy w tym miejscu silić się na własną interpretację i opis tych zagrożeń i przytoczymy niektóre z przypadków przedstawionych na blogu Błażeja Wojciechowskiego[2], który precyzyjnie wylistował tragiczne w skutkach internetowe challenge:

„Blue Whale Challenge

W 2016 roku niezwykle popularne stało się wyzwanie o nazwie Blue Whale Challenge. Challenge polegał na śledzeniu konta w mediach społecznościowych, które przydzielało graczom zadania codziennie przez 50 dni. Wszystkie wyzwania polegały na samookaleczaniu się, a finalnie miały doprowadzić do samobójstwa. Popularne wyzwanie doprowadziło do śmierci młodych ludzi, a niektóre przypadki nastolatków biorących udział w Blue Whale Challenge kończyły się nawet skokiem z 10. piętra.

Momo

Tajemnicza postać wyglądająca jak z horroru. Dziwny kształt twarzy, wielkie, szeroko otwarte oczy i długie, rozpuszczone włosy. Challenge polegał na tym, że uczestnicy gry mieli wysyłać wiadomości na WhatsApp na wyznaczony numer, który miał należeć właśnie do Momo — i w odpowiedzi otrzymywali wyzwania. Dotyczyły one przerażających rzeczy, od oglądania horrorów, przez budzenie się w dziwnych godzinach w nocy, aż po samookaleczenie się. Ostatnim zadaniem miało być popełnienie samobójstwa. W Indiach w sierpniu 2018 roku znaleziono 18-letniego chłopca, który powiesił się w szopie w pobliżu jego domu — a ściany szopy pokryte były graffiti związanym z Momo. Ponadto zgłoszono również, że we wrześniu 2018 roku w Kolumbii 16-letni chłopiec i 12-letnia dziewczynka popełnili samobójstwo, a śledczy odkryli na ich telefonach aktywność powiązaną z grą.

Slender Man

Slender Man, podobnie jak Momo, to creepypasta, która szczególnie działała na dzieci. Wielki, wysoki mężczyzna w garniturze bez twarzy i z długimi rękoma, miał chować się w lesie i stwarzać ogromne niebezpieczeństwo. W 2014 roku doszło do sytuacji, w której dwie 12-letnie dziewczyny zwabiły swoją przyjaciółkę do lasu w stanie Wisconsin i dźgnęły ją 19 razy. Ofiara, również 12-letnia, była w stanie doczołgać się do pobocza, gdzie udzielono jej pomocy. Po dokonaniu przestępstwa, dwie dziewczynki wyruszyły pieszo, aby znaleźć Slender Mana w lesie oddalonym o 500 kilometrów. Psychologowie stwierdzili, że jedna z dziewczyn, która próbowała zamordować koleżankę, miała „zmniejszoną zdolność określania, co jest prawdziwe, a co nie”. Młoda dziewczyna była przekonana, że gdyby nie dokonała dźgnięcia, to Slender Man skrzywdziłby ją i całą jej rodzinę”,

oraz wiele innych niebezpiecznych w skutkach chelleng-y, które opisano na wyżej wspomnianym blogu, o nazwach: 

Kiki Challenge (wysiadanie w trakcie jazdy z samochodu); The Bird Box Challenge (zasłanianie oczu podczas kierowania pojazdem); The Pass-out Challenge (wstrzymanie oddechu na tak długo, żeby stracić przytomność), itp.

 

Grupa Detektywistyczna ALERT podpowiada jak radzić sobie z niebezpiecznymi internetowymi challeng-ami.

Jak czytamy w social-mediach cały Świat pokochał challenge, bo to wyzwania, czyli jak sama nazwa wskazuje z założenia trudne zadania, w których uczestnicząc można wykazać się odwagą, wiedzą, czy kreatywnością. To szansa na udział w ciekawym, nagłośnionym przedsięwzięciu, które może być doskonałym sposobem na zyskanie popularności, a nawet szansą na osiąganie z tego tytułu profitów. Internet challenge stał się fenomenem na skalę globalną, gdzie ludzi łączy dobra zabawa, chęć przeżycia czegoś wyjątkowego wspólnie z innymi i emocje z tym związane.

Niestety sporo z tych wyzwań przybiera dziwaczną formę wymagającą od uczestników zdarzeń ogromnego poświęcenia, narażając na niebezpieczeństwo ich zdrowie, a nawet życie jak chociażby te opisane w blogu Błażeja Wojciechowskiego i przywołane powyżej. Podejmujący wyzwanie człowiek bardzo mocno potrafi zaangażować się w jego wykonanie, często zupełnie nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów. Zwłaszcza niedoświadczona młodzież często wpada w pułapkę chęci zaimponowania kolegom, co niestety przeważnie kończy się tragicznie. Jak temu zaradzić i przeciwdziałać? Oprócz form zabezpieczeń sprowadzających się do fizycznego uniemożliwiania korzystania ludziom młodym, dzieciom z tych bardzo niebezpiecznych „zabaw”, które równie łatwo ominąć co trudno zastosować w życiu, wydaje się, iż pozostaje tylko jedno. Profilaktyka nagłaśniania tych zagrożeń, która powinna docierać nie tylko do ich potencjalnych użytkowników, ale przede wszystkim: rodziców, placówek wychowawczych i oświatowych oraz państwowych i społecznych organizacji zajmujących się statutowo ochroną dzieci i młodzieży.

Mówić to za mało, by osiągnąć cel, rozmawiać tak, aby doprowadzić do porozumienia z młodym interlokutorem to sztuka wymagająca wielkiej empatii i cierpliwości. Jeśli chcemy uzyskać stan, w którym będzie mogło dojść do porozumienia, to należy stworzyć ku temu pewne specyficzne warunki. Najpierw w sobie, potem na zewnątrz. Jeśli potrzebujesz zrozumienia, to okaż zrozumienie.  Jeśli nie chcesz być oceniany, to nie oceniaj. Jeśli chcesz być słyszany, to usłysz. Bo zrozumienie bazuje na akceptacji wszystkiego, co niesie ze sobą relacja. Bez względu, czy to jest osoba dorosła, czy dziecko. Jeśli chcesz dogadać się ze swoim dzieckiem, zrozum je bez osądzania.

Jeśli stworzysz pole do właściwej komunikacji, to Twoje dziecko zareaguje na Twoje sugestie szybciej niż myślisz, bo w środku będzie czuło, że to, co mówisz jest ważne. 

__________________________________________

1,2 - przy pisaniu niniejszego bloga korzystano z artykułu pt. „Internetowe zabawy, które zaszły za daleko. Przez te challenge ginęli ludzie” autorstwa Błażeja Wojciechowskiego jaki ukazał się dnia 22.07.2023 r. na platformie internetowej „AntyWeb”.

 

  

Wojciech Szczurek
Detektyw Koordynator Operacyjny Grupy ALERT

Dodaj komentarz
Partnerzy
    • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem PSLD.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT posiada licencję CH Beck Legalis.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z Oferteo.pl.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z PTK.
    • Dominikańskie Centrum Informacji partnerem Agencji Detektywistycznej ALERT.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem World Association of Detectives
    • Agencja Detektywistyczna ALERT korzysta z narzędzi TrustMate io.
    • KPIG nagrodziło Agencję Detektywistyczną ALERT.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT w strukturach IIKD.
    • Profesjonalna Agencja Detektywistyczna ALERT.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem PSLD.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT z licencją CH Beck Legalis.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z Oferteo.pl.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z PTK.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z DCI.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem WAD.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT korzysta z opinii z TrustMate.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT korzysta z baz komercyjnych KIPG.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT w strukturach IKD.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z KIPG.