S A M O B Ó J S T W O - problem nie do rozwiązania?

  • Agencja Detektywistyczna ALERT ostrzega przed chwiejnymi stanami emocjonalnymi.

    Samobójstwo, wybór, który można anulować.

 

Biuro detektywistyczne ostrzega przed lekceważeniem chwiejnych stanów emocjonalnych.

Nie żyje!? Niemożliwe!? Wczoraj jeszcze z nią/nim rozmawiałem/am!

”Cześć, powiedz jej, że to nie jej wina …”; „Dobranoc, kocham Was, nie mogę być z Wami dłużej…”; „Byłeś dla mnie wszystkim, ja byłam dla ciebie nikim.”; „Wiem, że takim mnie ojciec nie zaakceptuje...".

To są autentyczne zapisy, pożegnania, słowa zostawione na koniec… koniec życia… Przytoczyliśmy poznane Agencji Detektywistycznej ALERT, tylko te, które nie identyfikują faktycznego powodu odebrania sobie życia i których (wg. naszej oceny, co nie było łatwe) treść nie przeraża …

Samobójstwo (za Wikipedią) – to celowe odebranie sobie życia. Przyczyny samobójstw są wielorakie. Często wynika ono z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub inne uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Samobójstwo może być również popełnione przez zdrowego psychicznie człowieka z powodów ideologicznych, osobistych zawodów życiowych, braku akceptacji społecznych.

Z punktu widzenia prywatnego detektywa – policjanta – po prosu przepisów prawa – SAMOBÓJSTWO – to zbrodnia przeciwko życiu ludzkiemu i nie ma znaczenia, kto? dlaczego? i w związku z czym? życie chce sobie odebrać … nie wolno do tego dopuścić! Warto też pamiętać, że wiedza o tym, że ktoś tylko mówi o tym, iż chce odebrać sobie życie wystarczy do tego by powiadomić Policję, która powinna właściwie zareagować, czyli zatrzymać osobę o takich deklaracjach i przekazać do właściwego ośrodka, szpitala, by tam udzielono mu pomocy. Nie bez powodu poruszamy na dzisiejszym blogu ten wrażliwy i często wstydliwy temat. Bo przecież chęć pozbawienia siebie życia to wyraz w przekonaniu ogółu: słabości, braku stabilności emocjonalnej, załamania nerwowego i ogólnie rzecz biorąc nieporadności życiowej. No właśnie nieporadności, której nikt nie podał ręki… Chcemy zwrócić dziś uwagę na fakt, że naprawdę niewiele trzeba by ten desperacki krok wykonać. Często nie do końca świadomie, bo choćby w przypadku osób młodych (ale nie tylko) będących pod wpływem odurzenia alkoholowego, narkotycznego czy nagłego impulsu społecznego w wyniku indoktrynacji łatwo i nader często jest on popełniany. Niepokojące jest też to, że w Internecie można znaleźć wiele tzw. „poradników”: Jak popełnić samobójstwo, aby nie bolało i szybko uporać się z problemami? Jak zaplanować odejście, żeby rodzina i znajomi o nas pamiętali?” Z doświadczeń Biura Detektywistycznego ALERT wynika niestety, iż osoby, które popełniły ten drastyczny krok, często odwiedzały te „czarne strony”. W wielu przypadkach zastosowane przez prywatnych detektywów zaawansowane czynności informatyki śledczej (odzyskiwania danych utraconych na nośnikach typu komputer, telefon itp.) ujawniły przy realizacji spraw osób poszukiwanych iż, tuż przed, a nawet od dłuższego czasu, osoba zaginiona przeglądała strony o takich treściach, o czym najbliżsi nie mieli kompletnego pojęcia. Rodzina, koledzy, przyjaciele rozpytywani przez prywatnych detektywów przypominali sobie, że od jakiegoś czasu zaginiony był smutny, mniej rozmowny, zamknięty w sobie lub co też częste nagle zaczął nadużywać środków odurzających, alkoholu co wcześniej nie miało miejsca lub było sporadycznym zdarzeniem. Bardzo często okazuje się też, iż osoba taka mówiła ni to w „żartach”, czy też rzucała od tak np., że: „najlepszym wyjściem będzie zasnąć na zawsze”, ale nikt nie brał tego serio, bo przecież ileż razy słyszeli to z ust innych i nic się takiego nie wydarzyło. Agencję detektywistyczną w wielu takich przypadkach zatrudnia się po to, by odnaleźć osobę, która zniknęła z dnia na dzień i nie wiadomo gdzie jest i często realizacja tych czynności, o czym pisałem już wyżej kończy się ustaleniami bardzo smutnymi. Co zrobić by tak nie było? 

Agencja Detektywistyczna ALERT radzi jak można zapobiec samobójstwom. 

Otóż można bardzo wiele! Zacznijmy od tego, iż groźba samobójcy o odebraniu sobie życia to niekoniecznie wola, którą wyrażający chce na pewno „skonsumować”. „Często samobójcy nie chcą umrzeć. Pragną jedynie manipulować swoim otoczeniem (niekoniecznie w sensie szantażowania), chcą po prostu zwrócić uwagę na siebie, na swoje problemy, uzyskać pewną pomoc. Jeśli motywacja samobójcza ma charakter instrumentalny, a więc wiąże się z pewnym dyskomfortem życiowym, wówczas szybkie dostrzeżenie zagrożenia i adekwatna reakcja na nie, mogą zapobiec nieszczęściu. W niektórych przypadkach skłonności samobójcze mogą mieć charakter reaktywny, sytuacyjny, mijają zatem z chwilą rozwiązania problemu. Bardziej trwały charakter mogą mieć natomiast tendencje samobójcze jednostek posiadających osobowość chwiejną emocjonalnie. Jednak nawet osoby cierpiące na depresję mogą pomyślnie przejść terapię i z pomocą życzliwych, ważnych dla nich osób uwolnić się od tego problemu”[1]. Jak zawsze, tak i w przypadku tego ważkiego tematu, nie chcemy zastępować fachowych porad i eksperckich propozycji racjonalnych rozwiązań, dlatego dla wszystkich tych, których ten problem interesuje lub jest mu bliski z różnych względów rekomendujemy lekturę: „Zapobieganie samobójstwom. Poradnik dla pracowników mediów” wydany przez Światową Organizację Zdrowia przy zaangażowaniu wydawniczym i akredytacji Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, Genewa - Warszawa rok 2003, link: http://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/67604/WHO_MNH_MBD_00.2_pol.pdf;jsessionid=038270997A3A080812FF38C2BA3CE045?sequence=6%EF%BB%BF Dlaczego akurat polecamy taką pozycję edukacyjną, ponieważ media, ale i my wszyscy możemy aktywnie przyczynić się do zapobiegania samobójstwom, przekazując (nawet wraz z wiadomością o samobójstwie) informacje, których treść i sposób przekazania we właściwy sposób, jak te opisane w powyższej publikacji, może naprawdę znacząco wpłynąć na zmniejszenie statystyk śmierci samobójczych. Nie ma sytuacji bez wyjścia, ale każda trudna wymaga rzetelnej oceny, analizy oraz fachowego wsparcia - Koordynator Operacyjny Grupy ALERT czeka na kontakt, by pomóc! Tel.: +48 690 343 345; e-mail: kontakt@grupa-alert.pl siedziba: ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa.

__________________________________________________________________


[1]„Zapobieganie samobójstwom. Poradnik dla pracowników Mediów” wydany przez Światową Organizację Zdrowia Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, Genewa - Warszawa 2003 r.  

 

 

Wojciech Szczurek
Detektyw Koordynator Operacyjny Grupy ALERT

Dodaj komentarz
Partnerzy
    • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem PSLD.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT posiada licencję CH Beck Legalis.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z Oferteo.pl.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z PTK.
    • Dominikańskie Centrum Informacji partnerem Agencji Detektywistycznej ALERT.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem World Association of Detectives
    • Agencja Detektywistyczna ALERT korzysta z narzędzi TrustMate io.
    • KPIG nagrodziło Agencję Detektywistyczną ALERT.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT w strukturach IIKD.
    • Profesjonalna Agencja Detektywistyczna ALERT.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem PSLD.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT z licencją CH Beck Legalis.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z Oferteo.pl.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z PTK.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z DCI.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem WAD.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT korzysta z opinii z TrustMate.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT korzysta z baz komercyjnych KIPG.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT w strukturach IKD.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z KIPG.