Pigułka gwałtu ! niezmiennie aktualne zagrożenie ...

 • Agencja Detektywistyczna ALERT ostrzega przed pigułką gwałtu.

  ... piguka gwałyu - nadal realne zagrozenie ..

 

Agencja Detektywistyczna ALERT przypomina jakie zagrożenie niesie pigułka gwałtu [1].

Na początku listopada br. w Internetowym wydaniu "Gazety Wyborczej" ukazał się artykuł pt.: "Nowy sposób odurzania w klubach. Needle spiking to już epidemia" autorstwa Zuzanny Kuffel. Grupa Detektywistyczna ALERT nie widzi nic nowego w opisywanym "modus operandi" sprawców gwałtów stosujących odurzenie ofiar przy pomocy GBH, ale polecamy tę lekturę wszystkim, którzy zapomnieli o tym zagrożeniu, a o którym alarmujemy permanentnie od zawsze. Okazuje się, iż liczba zgłoszeń gwałtów do których dochodzi po podaniu tzw. „tabletki gwałtu” stale rośnie, choć o tym coraz mniej w mediach i statystykach policyjnych - zwłaszcza tych ogólnie dostępnych. „Słomka, lakier do paznokci i karta. One ustrzegą cię przed pigułką gwałtu. Pigułka gwałtu już niegroźna. Wykryje ją lakier do paznokci, który chroni przed gwałtem" – to autentyczne nagłówki z polskich mediów, od lat pojawiające się w Internecie. Niestety są to fake newsy, tzw. "clickbaitowe" artykuły o nieistniejących produktach. Lakier do paznokci to chyba najpopularniejszy internetowy gadżet zabezpieczający przed tzw. "pigułką gwałtu". Miałby on po zanurzeniu palca w napoju zmieniać kolor, wykrywając w drinku substancję odurzającą - nie ma "większej ściemy" niż taka informacja. Dlaczego? Ponieważ większość z tych "gadżetów" po prostu nie istnieje na rynku, a jeżeli już to nie dają bezpieczeństwa, tylko jego poczucie, które jest niestety złudne. Stale rośnie liczba zgwałceń dokonywanych przy pomocy tzw. "tabletki gwałtu" ale jest to wciąż „szara liczba”, co oznacza, że większość przypadków tego przestępstwa jest nie zgłaszanych organom ścigania z powodów wstydu ofiar, czy braku wiedzy. Po raz kolejny alarmujemy! Bary, puby, dyskoteki są miejscem nawiązania pierwszego kontaktu ofiary ze sprawcą gwałtu. W związku z powyższym z dużą rozwagą należy wybierać miejsca spotkań i zabaw. Należy stosować generalną zasadę: nie pozostawiać drinków bez nadzoru! Nie powinno się również przyjmować napojów od osób, których się nie zna. Należy również zwrócić uwagę na napoje o nietypowym smaku lub wyglądzie oraz pamiętać o fundamentalnej zasadzie, aby nie mieszać środków odurzających, leków i alkoholu. Ważne jest również, aby cały czas zwracać uwagę na znajomych, z którymi się przyszło na imprezę. Kolejną regułą powinno być opuszczanie imprezy razem ze znajomymi, z którymi przyszliśmy do lokalu. Jeśli wydaje się, że twój znajomy zachowuje się nieadekwatnie do faktycznie spożytej ilości alkoholu lub zachowuje się nietypowo należy zabrać go niezwłocznie do bezpiecznego miejsca. Jeżeli symptomy wskazują, że osoba została odurzona należy natychmiast poszukać pomocy medycznej i powiadomić Policję.   

Prywatny detektyw przestrzega: tabletka, proszek, słomka, plaster, a nawet niespodziewane ukłucie igłą … to zagrożenie GHB !

Substancja, która wręcz odbiera świadomość, dolewana jest najczęściej do drinków w postaci kilku niewyczuwalnych w smaku i zapachu kropel. Może być też podana jako tabletka. Znane są przypadki, iż ofiary były w tłumie nakłuwane strzykawkami albo przyklejano im plastry nasączone usypiającą substancją. Kolejną metodą jest tak zwana "zatruta słomka". W takiej słomce przez którą np. pije się drinka znajduje się substancja, która rozpuszcza się zaraz po kontakcie z cieczą. Ofiarami tych wyrafinowanych sposobów prowadzących do przestępstw seksualnych są przeważnie młode kobiety bawiące się bez towarzystwa mężczyzn. Ale znane są również przypadki zgwałcenia mężczyzn po podaniu GHB, te jednak nadal stanowią temat tabu, gdyż w przeciwieństwie do gwałtów kobiet są praktycznie w ogóle nie zgłaszane, oprócz tych, w których mężczyznom znikały z konta ogromne sumy pieniędzy.

Biuro Detektywistyczne ALERT zaleca co powinna zrobić ofiara, jeśli podejrzewa, że została jej podana „pigułka gwałtu”?

Czas jaku upłynął od popełnienia przestępstwa na tle seksualnym jest tu elementem krytycznym. Im później zostanie zgłoszone przestępstwo tym szanse na zabezpieczenie materiału dowodowego maleją. Należy starać się zachować jak najwięcej dowodów związanych z tym zdarzeniem. Jeśli to możliwe to powstrzymać się przed oddawaniem moczu przed badaniem toksykologicznym, nie myć się oraz zachować ubranie, które miało się na sobie w chwili zdarzenia. Wszystkie te dowody powinny zostać zabezpieczone przez policję i personel medyczny. Warto pamiętać, że wiele z substancji ułatwiających wykorzystanie seksualne szybko opuszcza organizm, co powoduje poważne trudności w ustaleniu, jaki środek został podany, szczególnie dotyczy to kwasu gamma - hydroksymasłowego czyli właśnie GHB, który wykrywany jest we krwi w okresie 6 – 8 godzin oraz 10 – 18 godzin w moczu od chwili zatrucia. Inne środki można wykryć maksymalnie do 72 godzin.

Już niebawem Sylwester, później karnawał, a co za tym idzie imprezy nierzadko organizowane „ad hoc”, na których często ich uczestnicy nie znają się w ogóle lub odwiedzają miejsca dotąd im obce. Zabawa! …  zabawa!… i … oby tylko nie brakło w niej „ŚWIADOMOSCI” tej przed zagrożeniami, które one niosą … bo stracić ją można szybko, tak szybko jak działanie GHB …    

 ___________________

[1] Pigułka gwałtu - tabletka gwałtu lub koktajl gwałtu (ang. date rape drug, randkowy narkotyk gwałtu) – określenie substancji psychoaktywnych najczęściej z grupy depresantów (GHB, flunitrazepam), wywołującej senność oraz kilkugodzinną amnezję u osoby, której podano środek. Rozpuszczona w płynie substancja jest bez smaku, zapachu, nie zmienia również koloru napoju, w którym została rozpuszczona. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, sokach, piwie, drinkach. Zaczyna działać po kilkunastu minutach od zażycia. Podczas gdy ofiara jest pod wpływem „tabletki gwałtu”, sprawca może ją zgwałcić, okraść lub stworzyć kompromitujące materiały (na przykład zdjęcia lub filmy o charakterze pornograficznym) w celu późniejszego szantażowania ofiary. 

 

 

Wojciech Szczurek
Detektyw Koordynator Operacyjny Grupy ALERT

Dodaj komentarz
Partnerzy
  • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem PSLD.
  • Agencja Detektywistyczna ALERT posiada licencję CH Beck Legalis.
  • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z BES.
  • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z Oferteo.pl.
  • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z PTK.
  • Dominikańskie Centrum Informacji partnerem Agencji Detektywistycznej ALERT.
  • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem World Association of Detectives
  • Agencja Detektywistyczna ALERT korzysta z narzędzi TrustMate io.
  • KPIG nagrodziło Agencję Detektywistyczną ALERT.
  • Agencja Detektywistyczna ALERT w strukturach IIKD.
  • Profesjonalna Agencja Detektywistyczna ALERT.
  • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem PSLD.
  • Agencja Detektywistyczna ALERT z licencją CH Beck Legalis.
  • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z BES.
  • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z Oferteo.pl.
  • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z PTK.
  • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z DCI.
  • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem WAD.
  • Agencja Detektywistyczna ALERT korzysta z opinii z TrustMate.
  • Agencja Detektywistyczna ALERT korzysta z baz komercyjnych KIPG.
  • Agencja Detektywistyczna ALERT w strukturach IKD.
  • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z KIPG.