Pigułka gwałtu ! niezmiennie aktualne zagrożenie ...

  • ... piguka gwałyu - nadal realne zagrozenie ..

    ... piguka gwałyu - nadal realne zagrozenie ..

 

Agencja Detektywistyczna ALERT radzi jak uchronić się przed pigułką gwałtu.

Zaledwie miesiąc temu Agencja Detektywistyczna ALERT wspierała czynnie zainicjowaną przez Komendę Stołeczną Policji kampanię „ŚWIADOMOŚĆ” dotyczącą najważniejszych zachowań ograniczających zagrożenie w trakcie korzystania z przewozu „na aplikację” vis: https://grupa-alert.pl/agencja-detektywistyczna-alert-wspiera-kampanie-,,swiadomosc.html . Okazuje się, iż liczba zgłoszeń gwałtów do których dochodzi po podaniu tzw. „tabletki gwałtu” praktycznie dorównuje tej dotyczących gwałtów w taksówkach. Od początku bieżącego roku odnotowano ich w Warszawie blisko dwadzieścia, a szacuje się, iż tzw. „szara liczba”, czyli nie zgłoszonych organom ścigania przypadków, tak jak i w innych tego typu przestępstwach może być nawet podwójnie wyższa. Jeżeli pomnożyć to przez inne większe miasta i kluby o wątpliwej reputacji w całej Polsce robi się naprawdę niebezpiecznie ☹. Bary, puby, dyskoteki są miejscem nawiązania pierwszego kontaktu ofiary ze sprawcą gwałtu. W związku z powyższym z dużą rozwagą należy wybierać miejsca spotkań i zabaw. Należy stosować generalną zasadę: nie pozostawiać drinków bez nadzoru! Nie powinno się również przyjmować napojów od osób, których się nie zna. Należy również zwrócić uwagę na napoje o nietypowym smaku lub wyglądzie oraz pamiętać o fundamentalnej zasadzie, aby nie mieszać środków odurzających, leków i alkoholu. Ważne jest również, aby cały czas zwracać uwagę na znajomych, z którymi się przyszło na imprezę. Kolejną zasadą powinno być opuszczanie imprezy razem ze znajomymi, z którymi przyszliśmy do lokalu. Jeśli wydaje się, że twój znajomy zachowuje się nieadekwatnie do faktycznie spożytej ilości alkoholu lub zachowuje się nietypowo należy zabrać go niezwłocznie do bezpiecznego miejsca. Jeżeli symptomy wskazują, że osoba została odurzona należy natychmiast poszukać pomocy medycznej i powiadomić Policję.   

Prywatny detektyw przestrzega: tabletka, proszek, słomka, plaster, a nawet niespodziewane ukłucie igłą … to zagrożenie GHB !

Substancja, która wręcz odbiera świadomość, dolewana jest najczęściej do drinków w postaci kilku niewyczuwalnych w smaku i zapachu kropel. Może być też podana jako tabletka. Znane są przypadki, iż ofiary były w tłumie nakłuwane strzykawkami albo przyklejano im plastry nasączone usypiającą substancją. Kolejną metodą jest tak zwana "zatruta słomka". W takiej słomce przez którą np. pije się drinka znajduje się substancja, która rozpuszcza się zaraz po kontakcie z cieczą. Ofiarami tych wyrafinowanych sposobów prowadzących do przestępstw seksualnych są przeważnie młode kobiety bawiące się bez towarzystwa mężczyzn. Ale znane są również przypadki zgwałcenia mężczyzn po podaniu GHB, te jednak nadal stanowią temat tabu, gdyż w przeciwieństwie do gwałtów kobiet są praktycznie w ogóle nie zgłaszane, oprócz tych, w których mężczyznom znikały z konta ogromne sumy pieniędzy.

Biuro Detektywistyczne ALERT zaleca co powinna zrobić ofiara, jeśli podejrzewa, że została jej podana „pigułka gwałtu”?

Czas jaku upłynął od popełnienia przestępstwa na tle seksualnym jest tu elementem krytycznym. Im później zostanie zgłoszone przestępstwo tym szanse na zabezpieczenie materiału dowodowego maleją. Należy starać się zachować jak najwięcej dowodów związanych z tym zdarzeniem. Jeśli to możliwe to powstrzymać się przed oddawaniem moczu przed badaniem toksykologicznym, nie myć się oraz zachować ubranie, które miało się na sobie w chwili zdarzenia. Wszystkie te dowody powinny zostać zabezpieczone przez policję i personel medyczny. Warto pamiętać, że wiele z substancji ułatwiających wykorzystanie seksualne szybko opuszcza organizm, co powoduje poważne trudności w ustaleniu, jaki środek został podany, szczególnie dotyczy to kwasu gamma - hydroksymasłowego czyli właśnie GHB, który wykrywany jest we krwi w okresie 6 – 8 godzin oraz 10 – 18 godzin w moczu od chwili zatrucia. Inne środki można wykryć maksymalnie do 72 godzin.

Już niebawem Sylwester, później karnawał, a co za tym idzie imprezy nierzadko organizowane „ad hoc”, na których często ich uczestnicy nie znają się w ogóle lub odwiedzają miejsca dotąd im obce. Zabawa! …  zabawa!… i … oby tylko nie brakło w niej „ŚWIADOMOSCI” tej przed zagrożeniami, które one niosą … bo stracić ją można szybko, tak szybko jak opisane działanie GHB …    

 ___________________


[1Pigułka gwałtu - tabletka gwałtu lub koktajl gwałtu (ang. date rape drug, randkowy narkotyk gwałtu) – określenie substancji psychoaktywnych najczęściej z grupy depresantów (GHB, flunitrazepam), wywołującej senność oraz kilkugodzinną amnezję u osoby, której podano środek. Rozpuszczona w płynie substancja jest bez smaku, zapachu, nie zmienia również koloru napoju, w którym została rozpuszczona. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, sokach, piwie, drinkach. Zaczyna działać po kilkunastu minutach od zażycia. Podczas gdy ofiara jest pod wpływem „tabletki gwałtu”, sprawca może ją zgwałcić, okraść lub stworzyć kompromitujące materiały (na przykład zdjęcia lub filmy o charakterze pornograficznym) w celu późniejszego szantażowania ofiary. 

 

 

 

  Wojciech Szczurek
Detektyw Koordynator Operacyjny Grupy ALERT

Dodaj komentarz
Partnerzy
    • Polskie Stowarzyszenie Licencjonowanych Detektywów