XXV Edycja Konkursu z dziedziny kryminalistyki
Agencja Detektywistyczna ALERT gościem Konkursu im. Profesora Tadeusza Hanauska na pracę roku z dziedziny kryminalistyki.
Pod koniec października br. Grupa Detektywistyczna ALERT otrzymała od Pana Profesora Mieczysława Goca - Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego zaproszenie (vis: https://grupa-alert.pl/profesjonalizm.html) wystosowane w imieniu Zarządu Głównego i Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego oraz Rektora Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej na uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród XXV Edycji Konkursu im. prof. Tadeusza Hanauska na Pracę Roku z Dziedziny Kryminalistyki.
Od 1999 r. Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne corocznie organizuje konkurs na pracę roku z dziedziny kryminalistyki. Jego głównym celem jest popularyzacja kryminalistyki oraz przegląd jej najnowszych osiągnięć. Do konkursu mogą być zgłaszane prace habilitacyjne, rozprawy doktorskie, prace magisterskie, dyplomowe oraz publikacje z dziedziny kryminalistyki.
Jest to dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie jako reprezentanta Grupy Detektywistycznej ALERT, iż będę mógł uczestniczyć w tym podniosłym wydarzeniu, które odbędzie się w dniu 12 listopada 2024 roku w siedzibie Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej w Warszawie. Oprócz godności poznania i wysłuchania wystąpień laureatów Konkursu, ta niezwykła, swoista gala będzie wzbogacona o wykłady wygłoszone przez wybitne Postaci Polskiej Kryminalistyki, co niewątpliwie podnosi rangę i wartość Tej uroczystości, będą to:
- wykład pt. Profesor Tadeusz Hanausek – Patron Konkursu, nestor polskiej kryminalistyki, który wygłosi prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski;
- wykład pt. Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne i jego rola w rozwoju kryminalistyki, który wygłosi dr hab. Mieczysław Goc, prof. UR oraz
- wykład pt. „Przepis na zbrodnię", który wygłosi dr hab. prof. ALK Monika Całkiewicz, radca prawny, specjalistka w zakresie prawa karnego, kryminalistyki i kryminologii, kierownik Katedry Prawa Karnego Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, członek Rady Naukowej PTK.
Grupa Detektywistyczna ALERT ściśle współpracuje z Polskim Towarzystwem Kryminalistycznym.
Od 2021 roku Agencja Detektywistyczna ALERT ściśle kooperuje z Polskim Towarzystwem Kryminalistycznym (vis: https://grupa-alert.pl/polskie-towarzystwo-kryminalistyczne.html), które prowadzi m.in. szeroką działalność ekspercką, wykonując na rzecz organów procesowych, kancelarii adwokackich, administracji oraz innych instytucji i osób prywatnych ekspertyzy z różnych dziedzin kryminalistyki. Nie pierwszy też raz Biuro Detektywistyczne ALERT jest zapraszane na ważne wydarzenia z dziedziny kryminalistyki w Polsce i poza granicami naszego kraju. Byliśmy obecni na Kongresie Kryminalistyczny na Litwie, (vis: https://grupa-alert.pl/kryminalistyka-i-ekspertologia-sadowa.html); XX Międzynarodowym Kongresie Kryminalistycznym w Wilnie (vis: https://grupa-alert.pl/xx-kongres-kryminalistyczny-w-wilnie.html), uczestniczyliśmy też w licznych seminariach, zjazdach i konferencjach kryminalistycznych w Polsce, w tym takich jak Zjazd Kryminalistyczny pn. „Kryminalistyka – piękna 130 letnia” organizowanym w czerwcu ubiegłego roku przez Zakład Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie (vis:https://grupa-alert.pl/biuro-detektywistyczne-alert-na-zjezdzie-kryminalistycznym-w-krakowie.html).
Biuro Detektywistyczne ALERT jako profesjonalny podmiot wykonujący usługi detektywistyczne nie może pozostawać obojętny na zdarzenia, które wpływają na kształtowanie zmian i rozwój współczesnej kryminalistyki. Śledztwa detektywistyczne jakie prowadzimy dla naszych Zleceniodawców którymi są zarówno osoby fizyczne, podmioty gospodarcze małe i średnie, a także często duże korporacje łączy zawsze jedno: wykorzystywanie wiedzy teoretycznej z zakresu taktyki, techniki i/lub profilaktyki kryminalistycznej, którą skutecznie realizujemy i stosujemy w podejmowanych przez nas czynnościach detektywistycznych. Dlatego tak ważnym dla mnie osobiście jako członka Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Detektywów (vis: https://grupa-alert.pl/polskie-stowarzyszenie-licencjonowanych-detektywow.html), Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Prywatnych Detektywów - IKD (vis: https://grupa-alert.pl/miedzynarodowa-federacja-stowarzyszen-prywatnych-detektywow.html) oraz Światowego Stowarzyszenia Detektywów – WAD (vis: https://grupa-alert.pl/world-association-of-detectives.html) jest udział Agencji Detektywistycznej ALERT w każdych znaczących projektach oraz wydarzeniach, które pozwalają na poszerzanie wiedzy o obliczach współczesnej kryminalistyki. Ponadto uważam, co często podkreślałem i zrobię to i tym razem, iż każdy podmiot prowadzący działalność w zakresie wykonywania usług detektywistycznych jako element wręcz podstaw etyki, którymi są m.in. posiadanie niezbędnych kompetencji zawodowych - powinien zatrudniać w swoich szeregach osoby - specjalistów posiadających przynajmniej podstawową wiedzę z obszaru kryminalistyki i umiejętności w praktycznym jej zastosowaniu. Tylko wtedy bowiem będzie można mówić o wykonywaniu i realizowaniu usług detektywistycznych z najwyższą starannością, uważam bowiem, co podkreślałem wielokrotnie na łamach naszego bloga i w publikacjach zewnętrznych, że:
… nie ma profesjonalnej detektywistyki bez kryminalistyki …
Wojciech Szczurek
Detektyw Koordynator Operacyjny Grupy ALERT