WYPADEK DROGOWY!
Prywatni detektywi udzielają pomocy na drodze.
Zaczynają się wakacje, a co za tym idzie wycieczki, wyjazdy wzmożony ruch na drogach. Wysoka temperatura otoczenia - upały, ciągle wzrastająca liczba pojazdów na naszych drogach (chociażby o samochody naszych gości z Ukrainy), zmęczenie kierowców - to wystarczy by zwiększyło się znacznie ryzyko wypadków drogowych. Tak było w czerwcowe popołudnie kiedy Grupa Detektywistyczna ALERT musiała przerwać realizowane czynności na terenie powiatu grodziskiego aby udzielić pomocy poszkodowanemu motocykliście, który zderzył się z miejskim autobusem i zabezpieczyć miejsce wypadku https://fb.watch/dPRd_XCIFD/ Na szczęcie nikt nie zginął, a na miejsce zdarzenia dzięki natychmiastowej reakcji naszych detektywów przyjechały wszystkie niezbędne służby. Ale zachowanie się osób trzecich w trakcie tego niebezpiecznego karambolu, innych użytkowników drogi jakie zaobserwowaliśmy niestety miało dużo do życzenia. Zniecierpliwieni kierowcy objeżdżali miejsce wypadku poboczem drogi, chodnikami nie zatrzymując się nawet na chwilę ☹. Zgromadzeni w kilka minut gapie nie tylko nie kwapili się do jakiejkolwiek pomocy, ale swoją nachalną obecnością stwarzali dodatkowe zagrożenie. Prywatni detektywi nie są specjalistami w zakresie udzielania pomocy w związku z wypadkami drogowymi (choć chyba wszyscy potrafią – powinni udzielić takiej niezbędnej natychmiastowej, doraźnej pomocy, zwłaszcza ratującej życie) ale uważamy, że nigdy dość edukacji w tym zakresie, dlatego popełniamy dziś ten blog aby zwrócić uwagę na ten bardzo ważny aspekt jakim jest zachowanie się w trakcie wypadku drogowego.
Zasady postępowania podczas wypadku drogowego.
Jeżeli już stało się najgorsze i brałeś udział w wypadku lub też zastałeś taką sytuację na drodze, a jeszcze nikt nie powiadomił służb, powinieneś zrobić kilka najpilniejszych w tej sytuacji rzeczy:
- Sprawdź, czy są poszkodowani i oceń ich stan - w wypadku najważniejszy jest człowiek. Na samym początku zobacz, czy są ranni.
- Wezwij służby - telefon pod numer 112 i podanie zgłoszenia powinno wystarczyć. Dyspozytor wezwie policję i pogotowie lub straż pożarną, jeśli jest taka konieczność.
- Zabezpiecz miejsce zdarzenia - w pierwszej kolejności musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo, dopiero w dalszej kolejności o poszkodowanych. Zasłoń miejsce swoim samochodem, włącz światła awaryjne oraz postojowe, ustaw trójkąt ostrzegawczy, załóż kamizelkę odblaskową, która powinna być na wyposażeniu każdego pojazdu – daj ją innym uczestnikom wypadku jeżeli masz ich nadmiar. Jeśli jest taka potrzeba, zatrzymaj inny samochód i poproś o pomoc.
- Udziel pierwszej pomocy -podczas kursu na prawo jazdy każdy odbył szkolenie z pierwszej pomocy.
- Poczekaj na przyjazd służb - wraz z przybyciem policji lub pogotowia ratunkowego twoja rola się kończy. Pozostaje udzielenie wyjaśnień i odpowiedzi na pytania dotyczące okoliczności zdarzenia.
- Jeżeli byłeś poszkodowanym udokumentuj przebieg zdarzenia - wszelkie informacje, które mogą mieć znaczenie w toku postępowania lub dla uzyskania świadczenia z OC, są ważne. Jeśli inni uczestnicy zdarzenia są w stanie do rozmowy, zbierz ich dane: imię i nazwisko, numer polisy itp.
- Zgłoś wypadek do towarzystwa ubezpieczeniowego - Jeśli jesteś poszkodowany lub masz autocasco, możesz ubiegać się o odszkodowanie za uszkodzenia auta lub uszczerbek na zdrowiu.
Szczegółowe zasady postępowania w trakcie wypadku drogowego można znaleźć również na stronie: https://www.gov.pl/web/kppsp-tczew/zasady-postepowania-podczas-wypadku-drogowego.
Należy pamiętać, iż zaniechanie udzielenia pomocy w trakcie wypadku drogowego zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3 !
Agencja Detektywistyczna ALERT apeluje !
Nie bądź obojętny na drodze ! Zareaguj ! Udziel pomocy ! Pamiętaj, kiedyś i Ty możesz jej potrzebować !
Wojciech Szczurek
Detektyw Koordynator Operacyjny Grupy ALERT