Szantaż!
Szantaż to przestępstwo przeciwko wolności sygnalizuje Agencja Detektywistyczna ALERT.
Poddając się szantażyście oddajemy resztki swojego honoru … Szantaż [1] to przestępstwo przeciwko wolności człowieka, polegające na próbie zmuszenia osoby do określonego działania lub zaniechania pod groźbą bezprawną zastosowania przemocy lub ujawnienia pewnych, częściowo lub w pełni prawdziwych informacji, których ujawnienie byłoby w opinii szantażującego dużą dolegliwością dla ofiary. Według polskiego prawa karnego na definicję groźby bezprawnej składa się między innymi groźba rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub osoby jemu najbliższej - rodziny lub blisko związanej z nim biznesowo (wspólnika, kontrahenta, itp.) przy czym nie jest ważne czy sama „wiadomość” jest prawdziwa czy też nie.
Biuro Detektywistyczne ALERT ostrzega przed szantażystami z Internetu.
Na naszym blogu informowaliśmy już niejednokrotnie o różnych formach cyberprzemocy w tym szantażu w sieci, jak się przed nim bronić i jak mu przeciwdziałać. Pisaliśmy o stalkingu (vis: https://grupa-alert.pl/stalking---obsesyjne-osaczenie!.html), który równie często realizowany jest w realu jak i poprzez Internet, social-media, portale społecznościowe czy komunikatory. Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na formę internetowego szantażu jakim jest sextortion – przestępstwo należące do kategorii wykorzystywania seksualnego, w którym środkiem przymusu jest groźba udostępnienia obrazów lub informacji o charakterze seksualnym nagranych podstępem przez sprawców (vis: https://grupa-alert.pl/sextortion-oraz-sexting-jak-blyskawicznie-odsprzedac-twarz-reputacje-i-majatek.html). Całkiem niedawno wyjaśnialiśmy również na łamach bloga jak bronić się przed „deepfake” - metodą przerabiania wideo tak, aby znajdującą się na nagraniu osobę zastępować inną i takimi spreparowanymi materiałami, które przybierają często postać porno filmów szantażować ofiarę (vis: https://grupa-alert.pl/deepfake-metoda-przerabiania-wideo-w-niecnych-celach.html ).
Agencja Detektywistyczna ALERT radzi jak bronić się przed szantażem.
Najczęściej stosowany jest tzw. „szantaż emocjonalny”, który z reguły jest wynikiem wcześniejszych (bardzo często poprawnych) relacji pomiędzy osobami, pogłębionego zaufania, wspólnie realizowanych projektów i planów (których specyfika wymaga zachowania tajemnicy). Zachwianie się tych relacji, zmiana status quo warunków biznesowych, często nagłe i jednostronne, zmienić może bardzo szybko dotychczasowych partnerów w ofiarę i szantażystę. W życiu prywatnym takimi działaniami może skończyć się niewinny romans, rozpoczęty tylko dla zaspokojenia niskich pobudek, a mogący przybrać formę „swoistej gehenny” dla ofiary. Szantażysta / ka tak może wykorzystać zdobyte podczas zażyłej znajomości informacje czy pozyskaną unikalną wiedzę, że stan psychiczny ofiary szantażu może doprowadzić nawet do tragicznych w skutkach zdarzeń w tym do samobójstwa. Natomiast szantaż w biznesie często objawia się groźbami użycia środków, które same w sobie mogą być przestępcze i nie dopuszczalne prawnie, a z całą pewnością naganne mocno moralnie, ale ofiara nie potrafi tego zidentyfikować, ponieważ znajduje się pod ciągłym stresem i strachem. Poddana naciskom i zastraszana przez szantażystę (często dysponującym większymi możliwościami finansowymi i zapleczem logistycznym), nie wykluczając zawoalowanych gróźb użycia przestępczych działań i środków poddaje się jego manipulacjom, popełniając tym samym największy błąd. Szantażysta doskonale wie, czego chce. Zręcznie manipuluje tak, aby zawsze postawić na swoim. Akceptuje nas wyłącznie wtedy, gdy na wszystko się zgadzamy, a kiedy nie chcemy ulec – odrzuca, grozi, karze, odwołuje się do poczucia obowiązku i wzbudza poczucie winy. Człowiek ulegający szantażowi zapomina o swoich potrzebach, uczuciach i pragnieniach, czuje się przegrany i sfrustrowany. Zrobi wszystko, by zadowolić szantażystę.
Jak zatem bronić się przed szantażem zarówno tym dopiero co zdefiniowanym jak i tym, który już trwa w najlepsze. Pierwszym i podstawowym krokiem i wydaje się najlepszą formą radzenia sobie z szantażem jest wypracowanie asertywności. Polega ona na tym, że potrafimy stanowczo odmówić stawianym nam żądaniom i bronić swoich granic, czyli nie ulegamy próbom emocjonalnego szantażu, niestety nie każdy jest na tyle silnym by sobie z tym poradzić. Szantaż jest przestępstwem, które jest ścigane na wniosek osoby poszkodowanej i bez wątpienia należy je zgłosić niezwłocznie na Policję lub do prokuratury. Kolejnym krokiem naprzód to skorzystać z fachowej pomocy, kogoś z boku, niezaangażowanego w zaistniałą sytuację i odpornego na stosowaną manipulację i zastraszanie. Kogoś, kto wie jak pomóc, potrafi zidentyfikować i spacyfikować mechaniczne wzorce zachowania, które czynią ofiarę szantażu kompletnie bezbronną. Zwrócić się do specjalistów, którzy wiedzą, jakie są zasady działania tego typu przestępstwa i znają doskonale „modus operandi” szantażystów.
Jeżeli wydaje Ci się, że ktoś próbuje Tobą manipulować, wywierać presję albo już grozi Ci i zastrasza skontaktuj się z nami – Grupą Detektywistyczną ALERT. Wysłuchamy Cię, porozmawiamy szczerze i doradzimy uczciwie co zrobić. Jeżeli Twój problem ocenimy jako przedwczesne obawy, nadinterpretację faktów i zdarzeń, powiemy Ci o tym i zarekomendujemy ewentualne dalsze kroki i działania właściwe do zaistniałej sytuacji. A jeżeli uznamy, że sprawa jest poważna, doszło do przestępstwa, pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję i wesprzemy w działaniach. Nie ma sytuacji bez wyjścia, ale każda trudna wymaga rzetelnej oceny i analizy, oraz ewentualnego fachowego wsparcia - Koordynator Grupy ALERT czeka na Twój telefon lub e-mail, by Ci pomóc : tel.: 690 343 345, e-mail.: kontakt@grupa-alert.pl
______________________________________________________________
[1] Kodeks Karny nie posługuje się pojęciem szantażu, stosuje pojęcie „zmuszenia innej osoby do określonego działania”, które ma szerszy zakres pojęciowy niż szantaż w tradycyjnym znaczeniu tego słowa, gdyż obejmuje też stosowanie przemocy. Art. 191 § 1 stanowi, że kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Wojciech Szczurek
Detektyw Koordynator Operacyjny Grupy ALERT