Oszustwo na wnuczka lub policjanta

  • Agencja Detektywistyczna ALERT w walce z oszustami.

    Oszustwa wobec osób starszych.

 

Agencja Detektywistyczna ALERT przestrzega przed oszustwami wobec osób starszych.

„Dzień Babci” obchodzone jest co roku 21 stycznia natomiast „Dzień Dziadka” dzień póżniej 22 stycznia - to szczególne święto naszych najstarszych członków rodziny, które daje nam okazję do złożenia podziękowań i wdzięczności za ich serce i miłość. Grupa Detektywistyczna ALERT rekomenduje aby w te dni oprócz wielu serdeczności i uśmiechów dla naszych kochanych dziadków i babć sprezentować im niecodzienną laurkę w postaci lektury niniejszego bloga, prezentu, który trudno jest przecenić w obliczu zagrożeń, których będzie można uniknąć dzięki informacjom i odpowiedniemu postępowaniu opisanego poniżej przez prywatnych detektywów.   

Oszustwo „na wnuczka” lub innego członka rodziny.

Schemat tego oszustwa jest zwykle w każdym przypadku bardzo do siebie podobny. Oszust przedstawia się jako członek rodziny, mówi że miał wypadek i może trafić do więzienia. Jeśli jednak wpłaci się kaucję w wysokości kilku lub kilkunastu tysięcy złotych to osoba najbliższa zostanie zwolniona. Bywa też, że oszust dzwoni do starszej osoby w imieniu rzekomego wnuczka lub innego członka rodziny i prosi o szybką pożyczkę – po odbiór której wyśle on zaufaną osobę. Jeśli ofiara nie będzie dopytywać o szczegóły sprawy to przestępca umawia się na odbiór pieniędzy. Kolejnym sposobem na oszustwo, to telefon od rzekomego wnuczka (pod którego podszywa się oszust), który opowiada o swoich problemach, w które popadł i przerażony potrzebuje natychmiastwej pomocy. W następnej kolejności zaraz po telefonie wnuczka dzwoni oszust, tym razem podający się za policjanta, który nakazuje wypłacenie i przekazanie fałszywemu wnuczkowi gotówki, bo to rzekomo umożliwi policji jego zatrzymanie na gorącym uczynku twierdząc, że policja ma całe zdarzenie pod kontrolą, a udzielona pomoc pozwoli zatrzymać wyłudzającego pieniądze. Innym z kolei razem oszust udaje policjanta, który przekonuje, że dzięki wpłaceniu kaucji krewny uniknie aresztu lub więzienia za rzekomo spowodowany wypadek czy inne przestępstwo.

Oszustwo „na policjanta” lub innego funkcjonariusza czy też pracowników organizacji społecznych.

W tym schemacie oszustwa - przestępcy przedstawiający się jako funkcjonariusze policji podają wymyślone nazwiska, numery odznaki, itp. W rozmowie kładą wielki nacisk na czas postępowania, tak żeby pokrzywdzony nie miał chwili do namysłu. Często informują o sankcjach karnych za brak współpracy z nimi. Prawdziwa policja tak jednak nie postępuje, funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, tym bardziej o działaniach operacyjnych - niejawnych. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Zdarza się, że oszuści podają się też za pracowników różnych firm usługowych, organizacji społecznych czy też pracowników administracji, ośrodka pomocy społecznej, NFZ, ZUS itp. Należy pamiętać, że wszystkie wizyty przedstawicieli administracji zawsze są zapowiadane. Podczas tych wizyt prawdziwi przedstawiciele nie żądają pieniędzy. Jeśli nie jesteśmy pewni, że mamy do czynienia z prawdziwym urzędnikiem to należy zadzwonić do administracji i zapytać, czy faktycznie kogoś do nas wysyłali. Należy żądać w takich przypadkach okazania dowodu osobistego i legitymacji pracownika. Oszuści odwiedzają też seniorów w domach lub telefonują, podając się za pracowników NFZ lub ZUS. Pamiętajmy, że wszystkie sprawy związane z bezpłatnym leczeniem w ramach NFZ, potwierdzaniem zleceń na wyroby medyczne czy skargami załatwiane są z Funduszem wyłącznie w siedzibach NFZ lub telefonicznie.

Biuro Detektywistyczne ALERT radzi jak ustrzec się przed oszustami.

1)     Jeżeli ktoś będzie prosił o dużą sumę pieniędzy podczas rozmowy telefonicznej zadawajmy dużo pytań, nie dajmy się zwieść emocjom, poinformujmy o tym innego członka rodziny, zadzwońmy do osoby najbliższej, porozmawiajmy z sąsiadem.

2)     Nie ufajmy osobom obcym i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

3)     Nie wpuszczajmy do domu nieznanych osób, a jeżeli się na to decydujemy to w obecności innej zaufanej osoby.

4)     Nie przechowujmy większych sum w domu, a jeżeli już to nie w jednym miejscu. Oszuści i złodzieje wiedzą, gdzie z reguły szukać oszczędności.

5)     Zawsze żądajmy okazania identyfikatora lub legitymacji, a w razie wątpliwości potwierdźmy telefonicznie dane osoby w miejscu pracy, które reprezentuje.

6)     Nie przekazujmy przez telefon żadnych informacji dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, miejsca pracy, godzin które spędzamy poza domem itp.

7)     Nie przekazujmy gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, żeby zweryfikować informacje dotyczące przekazania pieniędzy, poinformujmy policję.

Zapamiętaj !

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w sposób opisany powyżej, należy natychmiast powiadomić policję pod nr 997 lub 112. Grupa Detektywistyczna ALERT również jest do dyspozycji w takich wypadkach 24 / 7 pod nr telefonu 690 343 345.

 

 

Wojciech Szczurek
Detektyw Koordynator Operacyjny Grupy ALERT

Dodaj komentarz
Partnerzy
    • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem PSLD.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT posiada licencję CH Beck Legalis.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z Oferteo.pl.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z PTK.
    • Dominikańskie Centrum Informacji partnerem Agencji Detektywistycznej ALERT.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem World Association of Detectives
    • Agencja Detektywistyczna ALERT korzysta z narzędzi TrustMate io.
    • KPIG nagrodziło Agencję Detektywistyczną ALERT.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT w strukturach IIKD.
    • Profesjonalna Agencja Detektywistyczna ALERT.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem PSLD.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT z licencją CH Beck Legalis.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z Oferteo.pl.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z PTK.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z DCI.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem WAD.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT korzysta z opinii z TrustMate.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT korzysta z baz komercyjnych KIPG.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT w strukturach IKD.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z KIPG.