NIEUCZCIWA KONKURENCJA !

  • Agencja Detektywistyczna ALERT ostrzega przed działaniami nieuczciwej konkurencji..

    ... nieuczciwa konkurencja ...

 

Agencja Detektywistyczna ALERT ostrzega – nieuczciwa konkurencja nie ma granic!

W światłach, płomieniach znicza, a właściwie balonu z ogniem XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbywały się niedawno w Paryżu w 2024 roku, praktycznie tuż po ich otwarciu we wszystkich mediach zaiskrzyła „piorunująca informacja”, która nie tyle olśniła światło olimpijskiego ognia, który ma symbolizować czystość, prawdę i wiedzę, ale przyćmiła znacząco te ideały olimpijskie. Otóż dwa dni przed meczem kobiecej piłki nożnej Nowej Zelandii z Kanadą, członkowie personelu tej pierwszej drużyny zauważyli drona latającego nad ich treningiem w Saint-Étienne i powiadomili policję. Organy ścigania namierzyły drona i poprowadziły go do jego operatora, analityka kanadyjskiej drużyny kobiecej. Policja ustaliła, że kanadyjscy trenerzy nagrali dwa treningi drużyny Nowej Zelandii. Kanadyjska federacja piłkarska w następstwie tego incydentu trzy dni później przeprosiła nowozelandzkie zawodniczki, ich federację i Międzynarodowy Komitet Olimpijski, mówiąc, że jest „zszokowana i rozczarowana” 😉. Tymczasem przeprowadzone szersze dochodzenie wykazało, iż nie był to precedens, ale znacznie większy problem, który rozciąga się zarówno na żeńską, jak i męską reprezentację narodową spod znaku "klonowego liścia", gdzie analizowany jest przypadek użycia drona przez sztab trenerski męskiej reprezentacji Kanady podczas Copa America!

Powyższy, trochę przydługi wstęp niniejszego bloga zakończę tym (kompletnie nie komentując opisywanego przypadku jw.), iż otóż czy tego chcemy czy nie, akceptujemy czy nie, przeciwdziałamy czy nie - „Cel uświęca środki” … ta sentencja Niccolo Machiavellego będzie zawsze aktualna … zwłaszcza dla cwaniaków, przestępców, oszustów… nieuczciwej konkurencji … 

Czym jest nieuczciwa konkurencja wyjaśnia Biuro Detektywistyczne ALERT.

Co jest nieuczciwą konkurencją szczegółowo opisuje i wyjaśnia w polskim prawie Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji [1], która stanowi, iż czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Czynami nieuczciwej konkurencji są w szczególności: wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa, fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów albo usług, wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług, naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy, naśladownictwo produktów, pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie, utrudnianie dostępu do rynku, przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną, a także nieuczciwa lub zakazana reklama, organizowanie systemu sprzedaży lawinowej [2], prowadzenie lub organizowanie działalności w systemie konsorcyjnym [3] oraz nieuzasadnione wydłużanie terminów zapłaty za dostarczane towary lub wykonane usługi.

Według zapisów wspomnianej wyżej ustawy sprawcą czynu nieuczciwej konkurencji może być jedynie przedsiębiorca. Wyjątek stanowi sytuacja, w której bezpośrednim sprawcą czynnym nie będzie nieuczciwy przedsiębiorca ale np. były pracownik firmy, której dobra zostały naruszone, wówczas musi istnieć związek przyczynowy czynu takiej osoby z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą. Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wskazuje czyny, które mogą być popełnione przez podmioty inne niż przedsiębiorcy, np. osoba, która świadczyła pracę na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego lub osoba rozpowszechniająca nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd wiadomości o swoim aktualnym lub byłym albo innym przedsiębiorcy w celu przysporzenia sobie, bliskim lub nowemu pracodawcy korzyści lub wyrządzenia szkody.

Agencja Detektywistyczna ALERT wskazuje penalizację czynów nieuczciwej konkurencji.

Kary za wykroczenia i przestępstwa czynów nieuczciwej konkurencji zostały określone w Rozdziale 4 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, przy czym ściganie sprawców na podstawie przepisów karnych ustawy jw. następuje na wniosek pokrzywdzonych.

Dla porządku i wypełnienia tematu niniejszego bloga, należy również wspomnieć o Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który jest organem administracji rządowej, działającym na podstawie Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów [4]. Jest to urząd antymonopolowy, który został powołany do ochrony praw przede wszystkim konsumentów oraz warunków rozwoju i ochrony konkurencji, kontrolując m.in. praktyki rynkowe przedsiębiorców, klauzule niedozwolone w umowach czy nieuczciwe praktyki rynkowe. Urząd ma prawo nałożyć kary na przedsiębiorstwa, które naruszają prawa konsumentów oraz stosują działania ograniczające konkurencję na rynku.

Jak prywatny detektyw może pomóc w walce z nieuczciwą konkurencją.

Zacznijmy od tego, iż stosownie do zapisów Ustawy o usługach detektywistycznych [5] prywatny detektyw ma prawo do uzyskiwania, przetwarzania i przekazywania informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach, tj. czynności detektywistycznych realizowanych na podstawie umowy zawartej ze zleceniodawcą, m.in. w sprawach wynikających ze stosunków prawnych dotyczących osób fizycznych oraz wynikających ze stosunków gospodarczych, bez wiedzy i zgody osób, które są objęte tymi czynnościami czyli w sposób niejawny [6]. W tym, w szczególności w sprawach dotyczących bezprawnego wykorzystywania nazw handlowych lub znaków towarowych, nieuczciwej konkurencji lub ujawnienia wiadomości stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa lub tajemnicę handlową. Biuro detektywistyczne może zatem ustalić dane konkurencyjnej firmy, która próbuje zaszkodzić zleceniodawcy agencji detektywistycznej. Może zlokalizować np., skąd wychodzi kopiowany produkt oraz zebrać obszerną dokumentację w tym fotograficzną i filmową czy też ustalić pracowników bądź osoby odpowiedzialne za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Ale nieuczciwa konkurencja to nie tylko sprawy związane z nieprawnym wykorzystywaniem znaku firmowego – logo, czy stosowaniem składu chemicznego produktu, który jest zastrzeżony i opatentowany przez właściciela marki. To także działania godzące w dobre imię uczciwych producentów, szpiegostwo przemysłowe realizowane na przykład poprzez wprowadzanie w struktury inwigilowanego przedsiębiorstwa „swoich ludzi – pracowników pod przykryciem”, czy też celowe wmanewrowanie uczciwej firmy w łańcuszek transakcji „karuzeli VAT-owskiej”.

Dlatego aby uniknąć, kosztownych dla Ciebie i Twojej Firmy zdarzeń stosowania praktyk nieuczciwej konkurencji, nie czekaj na ich rozwój i dolegliwe konsekwencje.

Zadzwoń lub przyjdź do nas !

Wysłuchamy Cię, porozmawiamy szczerze i doradzimy co zrobić. Jeżeli Twój problem ocenimy jako przedwczesne obawy, powiemy Ci o tym i zarekomendujemy dalsze kroki. A jeśli uznamy, że sprawa jest poważna, doszło do przestępstwa pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję i wesprzemy w działaniach. Potrafimy doskonale zidentyfikować i rozpracować nawet najbardziej zagmatwane „modus operandi” przestępców, oszustów i malwersantów. Nie ma sytuacji bez wyjścia, ale każda trudna wymaga rzetelnej oceny, analizy i fachowego wsparcia.

Zapraszamy do kontaktu z Koordynatorem Operacyjnym Grupy Detektywistycznej ALERT:

tel.: +48 690 343 345; e-mail: kontakt@grupa-alert.pl siedziba: ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa

 
___________________________________________________

[1] Ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. 1993 Nr 47 poz. 211).

[2] Sprzedaż lawinowa (również system promocyjny typu „piramida”) – polega na „proponowaniu nabywania towarów lub usług poprzez składanie nabywcom tych towarów lub usług obietnicy uzyskania korzyści materialnych w zamian za nakłonienie innych osób do dokonania takich samych transakcji, które to osoby uzyskałyby podobne korzyści materialne wskutek nakłonienia kolejnych osób do udziału w systemie”.

[3] System konsorcyjny (zwany również systemem argentyńskim) – to rodzaj sprzedaży ratalnej towarów lub pożyczek gotówkowych, w którym klienci tworzą zrzeszenie (spółdzielnię, konsorcjum) i zaczynają wpłacać składki (raty) w momencie przystąpienia do systemu, natomiast towar lub pożyczkę otrzymują dopiero po jakimś czasie, po spełnieniu określonych warunków (np. jeżeli spłacą największą liczbę rat spośród zrzeszonych w grupie, są jej członkami odpowiednio długo, grupa pozyska dodatkowych członków finansujących zakupy wcześniej zapisanych lub w drodze losowania). Jeżeli warunki nie zostaną spełnione i uczestnikom systemu nie dopisze szczęście w losowaniach, przedmiot umowy (towar lub pożyczkę) otrzymają dopiero po wpłaceniu całej kwoty wraz z odsetkami.

[4] Ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. 2007 Nr 50 poz. 331).

[5] Art. 2 ust. 1 lit b) Ustawy z dnia 06 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych (Dz. U. 2002 Nr 12 poz. 110).

[6] Art. 28a Ustawy z dnia 06 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych (Dz. U. 2002 Nr 12 poz. 110).

 

 

Wojciech Szczurek
Detektyw Koordynator Operacyjny Grupy ALERT

 

 

 

 

Dodaj komentarz
Partnerzy
    • Agencja Detektywistyczna ALERT partnerem Oferteo.pl
    • Agencja Detektywistyczna ALERT posiada licencję CH Beck Legalis.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z BES.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z Oferteo.pl.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z PTK.
    • Dominikańskie Centrum Informacji partnerem Agencji Detektywistycznej ALERT.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem World Association of Detectives
    • Agencja Detektywistyczna ALERT korzysta z narzędzi TrustMate io.
    • KPIG nagrodziło Agencję Detektywistyczną ALERT.
    • Strona wywoławcza Agencji Detektywistycznej ALERT.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT w strukturach IIKD.
    • Profesjonalna Agencja Detektywistyczna ALERT.
    • gencja Detektywistyczna ALERT członkiem PSLD.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT partnerem Oferteo.pl
    • Agencja Detektywistyczna ALERT z licencją CH Beck Legalis.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z BES.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z Oferteo.pl.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z PTK.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z DCI.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT członkiem WAD.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT korzysta z opinii z TrustMate.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT korzysta z baz komercyjnych KIPG.
    • Strona wywoławcza Agencji Detektywistycznej ALERT.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT w strukturach IKD.
    • Agencja Detektywistyczna ALERT współpracuje z KIPG.
    • gencja Detektywistyczna ALERT członkiem PSLD.