KŁAMSTWO – dobre i złe?
Agencja Detektywistyczna ALERT analizuje dlaczego ludzie kłamią?
Przyczyn jest naprawdę wiele. Kłamiemy przede wszystkim o sobie samych. Główne motywy kłamstwa to najczęściej obrona bądź podwyższenie samooceny. Kłamiemy też dlatego, że chcemy uniknąć konfliktu, np. nieszczerze zgadzając się na spełnienie niewygodnej dla nas prośby. Kłamiemy, dostosowując się do zasad grzeczności i pragnąc zachować dobrą minę do złej gry. Kłamiemy, chcąc ochronić własną twarz. Kłamiemy z niedojrzałości, bo boimy się konsekwencji własnych zachowań. Kłamiemy z pobudek materialistycznych, jesteśmy żądni władzy, uznania, autorytetu. Kłamiemy też, żeby uzyskać cenne dla nas informacje. Kłamiemy, by manipulować innymi poprzez wywoływanie w nich poczucia winy lub indukować inne emocje (np. strach, lęk, dysonans poznawczy) w celu sprawowania kontroli nad ich zachowaniem [1].
Jak zdemaskować kłamcę? Przeważnie kłamcę zdradza tzw. mowa ciała przejawiająca się np. pocieraniem karku w trakcie rozmowy, unikaniem bądź nadmiernym kontaktem wzrokowym, postawie tzw. założonych rąk, zamkniętej postawie ciała oraz dotykaniu szyi - to tylko niektóre z charakterystycznych znaków mogących świadczyć o tym, że nasz rozmówca nie mówi prawdy. Problem z tą techniką polega na tym, że bardzo łatwo jest niewłaściwie zinterpretować sygnał pochodzący z czyjejś postawy, gdyż jeden znak może mieć wiele różnych, a bezbłędnie interpretować takie zachowania potrafią tylko bardzo dobrze wyszkoleni specjaliści, którzy wiedzą jak patrzeć na cały zestaw sygnałów pochodzących z ciała, a nie na wybrany fragment postawy.
Prywatny detektyw lepszy od wykrywacza kłamstw.
Pewnie każdy z nas słyszał o wariografie? Nazywanym też często wykrywaczem kłamstw, a fachowo poligrafem. Jak zatem działa to urządzenie? Silne emocje takie jak stres aktywują układ współczulny człowieka – rozszerzają się nam źrenice, zaczynamy się pocić, krew zaczyna krążyć szybciej po organizmie, przyspiesza nam tętno, serce bije mocniej i szybciej. Wariograf mierzy właśnie tego typu zmiany fizjologiczne, a dokładniej częstotliwość i głębokość oddechów, przewodnictwo elektryczne, oraz ciśnienie krwi i wyrokuje: PRAWDA czy FAŁSZ? Biuro Detektywistyczne ALERT w swojej ofercie posiada usługę badania na poligrafie, z której przeważnie korzystają duże podmioty gospodarcze, korporacje (rzadziej indywidualni zleceniodawcy) np. do badań pracowników przy wielkiej skali kradzieżach magazynowych, weryfikacji kadry kierowniczej itp. Jednak najlepszym wykrywaczem kłamstw jest doświadczony prywatny detektyw. To on potrafi ujawnić i udowodnić kłamstwo, oszustwo czy celową manipulację. To detektywi - wywiadowcy, którzy w przeszłości byli szkoleni w służbach jak „opracować osobę” (sprofilować ją), potrafią dyskretnie zbliżyć się do niej i wydobyć wiedzę, która jest żądana, pomimo jej ukrywania, dezinformacji lub działań pozorujących rzeczywistość inną niż fakty. A to wymaga unikalnych umiejętności i predyspozycji, specjaliści z Grupy Detektywistycznej ALERT je posiadają.
O czym właściwie jest ten blog?
Ano o tym, że KŁAMSTWO (oczywiście Grupa Detektywistyczna ALERT nie pochwala i nie uznaje żadnych działań nietransparentnych) może być używane w różnych celach, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, a jego znaczenie zależy od kontekstu i intencji osób, które ją wykorzystują. Nieprawda może mieć różne funkcje i być używana w różnych kontekstach, co nie zawsze musi być negatywne. W niektórych sytuacjach ludzie mogą używać nieprawdy, aby chronić swoją prywatność lub bezpieczeństwo. Na przykład, nie mówienie całej prawdy może być strategią obronną, szczególnie w sytuacjach zagrożenia. Niestety, nieprawda może być również wykorzystywana w celu manipulacji ludźmi lub osiągnięcia korzyści osobistych. W takich przypadkach nieprawda może być narzędziem wywierania wpływu lub kontroli nad innymi. Oczywiście kłamstwo to też, a może przede wszystkim wyraz słabości wobec trudnej sytuacji życiowej - zawodowej, w której posuwamy się do działań "niestandardowych" traktując je jako antidotum na osiąganie celów, często nie do zrealizowania niestety w inny sposób … FUJ ! chciałoby się powiedzieć, ale „FUJ” wtedy musi powiedzieć każdy, kto choć trochę mija się z prawdą na co dzień - czyli niestety my wszyscy … FUJ! …
nie wierzę … mówił Pinokio do swego interlokutora … sprawdzając jednocześnie komu bardziej wydłuża się nos ....
Wojciech Szczurek
Detektyw Koordynator Operacyjny Grupy ALERT