ChatGPT - innowacyjny system sztucznej inteligencji.
Sztuczna inteligencja (AI) w Biurze Detektywistycznym ALERT.
ChatGPT to tzw. chabot - program komputerowy, którego zadaniem jest prowadzenie konwersacji z udziałem urządzenia informatycznego, który replikuje zachowania ludzkie, np. automatyzując odpowiedzi na powtarzalne pytania. Zyskał on ponad milion użytkowników w ciągu zaledwie 5 dni od jego wprowadzenia jako prototypu na rynek pod koniec 2022 roku! Jednak ChatGPT to nie zwyczajny robot informatyczny jakie znamy dotychczas, to niezwykle nowoczesny oraz innowacyjny system sztucznej inteligencji, który został stworzony przez amerykańskie laboratorium badawcze OpenAI. Projekt wykorzystujący model GPT został przeszkolony na podstawie dużej ilości danych językowych, aby umożliwić mu generowanie odpowiedzi na różne rodzaje pytań i zadań. Może pomóc w rozwiązywaniu problemów, tłumaczeniu języków, generowaniu tekstu i innych zastosowań związanych z wyjaśnieniem. Jego celem jest funkcja ludzkiej produktywności i usprawnienie komunikacji w różnych dziedzinach życia wykorzystując do tego wiedzę z całego Internetu. Sztuczna inteligencja AI ma długą listę możliwości, za jej pomocą możliwe jest chociażby szybkie generowanie pomysłów, które mogą pomóc w rozwiązaniu potencjalnych wątpliwości, bądź niejasności. Dzięki zastosowaniu algorytmu sztucznej inteligencji istnieje także możliwość tworzenia solidnych artykułów, włącznie z wiedzą specjalistyczną i naukową. Sztuczna inteligencja w życiu codziennym może więc pomagać na różnych płaszczyznach, a za sprawą jej wykorzystania, zaoszczędzenie cennego czasu oraz sił będzie o wiele prostsze i co ważne jest praktycznie bezpłatne.
Agencja Detektywistyczna ALERT testuje ChatGPT.
Detektywi Biura ALERT postanowili wypróbować to niezwykłe urządzenie i zadali mu pytanie: Jak ChatGPT może pomóc detektywom? Oto jaką otrzymaliśmy odpowiedź:
„ChatGPT może pomóc detektywom na wiele sposobów. Po pierwsze, jako duży model językowy, ChatGPT może być wykorzystany do uzyskania dużej ilości tekstu i wyodrębnienia z nich informacji. Detektywi mogą wprowadzać w ChatGPT zapytania lub fragmenty tekstu z badań policyjnych, zeznań dostawców lub innych dokumentów, aby uzyskać wskazówki dotyczące podejrzanych, motywów czy sposobów działania. Po drugie, ChatGPT może pomóc w języku urzędowym. Detektywi mogą używać ChatGPT do analizy stylometrycznej tekstu, aby określić, kto jest autorem tego tekstu lub porównać go z innymi tekstami w celu ustalenia, czy został napisany przez tę samą osobę. Po trzecie, ChatGPT może służyć jako narzędzie do prognozowania przestępczości. Detektywi mogą używać ChatGPT do analizy danych o błędach, takich jak lokalizacja, czas, typ przestępstwa i inne czynniki, aby dokładnie prognozować, gdzie i kiedy może się zdarzyć zachowanie i działanie niebezpieczne. Ogólnie rzecz biorąc, ChatGPT może pomóc detektywom w dokładnej ilości danych, w wykazaniu informacji oraz w generowaniu oprogramowania i sugestii dotyczących podejrzanych sposobów działania”.
Hmm … przyznajemy, że ciekawa perspektywa, choć odpowiedź dość konstrukcyjnie skomplikowana 😉.
Kolejne pytanie jakie zadaliśmy ChatGPT, było przyznajemy dość przewrotne, a brzmiało: Jak ChatGPT może być wykorzystywany przez przestępców? Oto jaką otrzymaliśmy odpowiedź:
„W związku z tym, że ChatGPT jest dostępny publicznie, istnieje ryzyko, że przestępcy mogą również wykorzystywać tę funkcję w celu osiągnięcia swoich celów. ChatGPT może być używany do generowania dokumentów, w tym takich jak prawdziwy dokument urzędowy lub dowody osobiste. Przestępcy mogą również korzystać z ChatGPT do generowania wiarygodnie brzmiących wyodrębnionych wiadomości e-mail, wiadomości tekstowych lub wiadomości na platformach społecznościowych w celu oszukania ofiar. Innym sposobem jest wykorzystanie ChatGPT do wyszukiwania luk w zabezpieczeniach sieciowych. Przestępcy mogą wykorzystać ChatGPT do prób wykrycia i wykorzystania usprawnień i zabezpieczeń w systemach oprogramowania, aby uzyskać nieautoryzowany dostęp do poufnych danych lub systemów. Jest tylko kilka przypadków, jak ChatGPT może być wykorzystywany przez przestępców. Warto wiedzieć, że ChatGPT samo w sobie nie jest związane z działaniami przestępczymi. To, w jaki sposób ludzie decydują się na wykorzystanie, zależy wyłącznie od nich samych”.
No cóż to niestety prawda, dając narzędzie WSZYSTKIM, dajemy je również tym o niecnych zamiarach i celach niestety ☹.
Czym będzie dla społeczeństwa ChatGPT to okaże się dopiero w przyszłości, będzie się on permanentnie modernizował i uczył od swych użytkowników i treści zawartych w całym Internecie stając się coraz doskonalszym narzędziem. Niewątpliwie Grupa Detektywistyczna ALERT nie może pozostać bierna na nowe technologie i systemy informatyczne w tym wykorzystujące coraz częściej zaawansowaną sztuczną inteligencję, ponieważ branża usług detektywistycznych nie pozostanie jej obojętna. Zarówno jako narzędzie usprawniające pracę prywatnego detektywa jak i generujące nowe zagrożenia ich ogniska oraz „modus operandi” cyberprzestępczości, która również nie śpi i uczy się niemniej wolniej niż ChatGPT…
Wojciech Szczurek
Detektyw Koordynator Operacyjny Grupy ALERT